תכנון אסטרטגיה כלכלית למשפחה

למרות שאתם ממש רוצים, קשה לכם לעמוד בתקציב המשפחתי שהגדרתם? אתם לא לבד. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-30% מהמשפחות בישראל לא מצליחות לכסות את ההוצאות החודשיות. כביכול, פעולת תכנון התקציב שכוללת איזון בין ההוצאות וההכנסות היא פשוטה ואמורה לפתור לגמרי את המינוס, אבל בפועל זה לא עובד ככה. גם אם הצלחנו לתכנן תקציב אנחנו לרוב לא מצליחים לעמוד בו.

מהם המכשולים שלנו?תכנון מראש - למשפחות רבות יש קושי בתכנון מראש. כמו למשל תכנון לטווח של שנה לעומת תכנון לחודש הבא.

מילוי צרכים מיידית- קשה מאד למשפחה לעמוד בפני פיתוי צרכני ולהגיד "לא". כמו למשל להוציא סכום כסף על חופשה או על בגדי מותגים לילדים למשל.

מתחילים מחדש - בונים אסטרטגיה

צעד 1 - לוקחים אחריות

ללקיחת אחריות כלכלית כיחידה משפחתית יש משמעות גדולה מבחינה התנהגותית, ערכית וכמובן כספית. מה זה אומר מבחינתכם? לדעת לתקשר, לדעת לוותר על רכישות מסוימות ולדעת להתמיד בשמירה על התקציב לאורך זמן.

צעד 2 – בדק בית

רוב המשפחות בישראל יכולות וצריכות להתנהל במצב של פלוס. הבחירה היא בידיים שלכם – האם למשל, למרות שהכנסתכם עלתה, עדיין נשארתם במינוס? אם כך, יש צורך לבדק בית ולוויתורים.

צעד 3 – הגנות כלכליות

נכון, יש לכם הרבה מאד ביטוחים וזה עולה הרבה מאד כסף מידי חודש. אין ספק שביטוח זה חשוב ואני ממש לא ממליצה לוותר עליהם - אבל מי אמר שאתם צריכים את כולם? ידעתם שלמשל העברת הפוליסה שלכם למקום אחר תוזיל עמלות? נסו ותיווכחו.

צעד 4 – מתכננים קדימה

ההחלטה האסטרטגית הכי משמעותית של המשפחה היא חלוקת המשאבים הכלכליים בין הווה לעתיד. משפחה שרוצה לצמוח כלכלית צריכה לעשות וויתורים בהווה. יש צורך להתאזר בסבלנות מכיוון שאת התוצאות לא רואים בסוף החודש, אלא רק לאחר זמן.

צעד 5 - יצירת איזון

היכולת לאזן לאורך זמן בין ההכנסות השוטפות להוצאות השוטפות., מצריכה יצירתיות ומיומנות. בין אם החלטתם לצמצם בהוצאות או להגדיל הכנסות, העיקרון שצריך להנחות אתכם הוא איזון. הצמיחה תבוא משם.

לסיכום, הכנת תכנית אסטרטגית היא קשה לרבים, זאת בשל השינויים הרבים שחלים במהל השנים בחיי המשפחה. עם עזרה קטנה, סדר וניהול נכון של הכלכלה המשפחתית ניתן להגיע לשלווה ארוכת שנים במישור הכספי.

מוזמנים לשמוע עוד על תהליך ייעוץ וליווי כלכלי למשפחות.

ורד דקל, יועצת לכלכלת המשפחה