קנייה בתשלומים - חיסכון או כישלון?

לחלק או לא לחלק: מתי רכישה בתשלומים הופכת כדאית יותר? רבים כבר מבינים, הפריסה לתשלומים מסבכת את שיקולי הכדאיות הכלכלית שברכישה. האם באמת כדאי לחלק את התשלום לחודשים קדימה? שיטת הקנייה בתשלומים היא ללא ספק המצאה שחיבקנו כולנו חיבוק דב, זאת משום שבזכותה סכומים גדולים שאנו נדרשים לשלם, הופכים לתשלומים שאיתם אנחנו יכולים להתמודד.

מתי, איך ואם בכלל כדאי לפרוס?

נתחיל מהעובדות: הפריסה לתשלומים מסבכת את שיקולי הכדאיות הכלכלית שברכישה, זאת משום שהזמן שעובר מרגע הקנייה עד לתשלום האחרון משפיע על הכסף שלנו. פריסה לתשלומים מונעת מאתנו לראות את התמונה המלאה ונותנת כוח בידי משווקים שיודעים להעריך את השינויים בערך הכסף על פני הזמן כגון: שיעורי ריבית והשפעות אינפלציה למשל.

התייחסו לתשלומים כמו להלוואה
לפריסת התשלומים יש השפעה גדולה על התקציב המשפחתי. שימוש נרחב מדי בתשלומים יפגע בחוסן הכלכלי של משק הבית והיכולת להתמודד עם הוצאות בלתי מתוכננות תיפגע. לפגיעה כזו, כאשר יש הכנסה אבל אי אפשר להשתמש בה כשצריך, קוראים בעיית נזילות. המשמעות של ירידה בנזילות היא כניסה קלה למינוס ותשלום קנסות וריביות מוגדלות. קנייה בתשלומים כמו כל הלוואה חייבת להיעשות בהתאם לתקציב של משק הבית. בהנחה שאתם אכן מנהלים תקציב, כל קנייה בתשלומים ללא ריבית היא כדאית (בתנאי שווידאתם שאין הנחה מיוחדת על תשלום במזומן).

אז מה כן ומה לא לקנות בתשלומים?

הכל מתחיל בשאלה- מהו הפרופיל הכלכלי שלכם? אם החשבון שלכם בפלוס, ויש לכם בצד סכום שמיועד להוצאות לא צפויות או להוצאות שנתיות – אין לכם צורך לקנות בתשלומים. תוכלו ברוב המקרים לקבל הנחת מזומן על מוצרים רבים, כולל תשלום חשבונות. מה כן אפשר לקנות בתשלומים? רק מוצרים ושירותים הנקנים באופן חד פעמי או תקופתי. למשל: קניה של מוצרי חשמל יקרים כמו מקרר או טלוויזיה, רהיטים או אפילו חופשה יקרה בחו"ל, ביטוחי רכב ודירה.

למה צריך לשים לב?

ככלל, לא מומלץ לקנות ביותר מ- 12 תשלומים. רק אם המוצר ממש יקר וההוצאה מאוד מכבידה על תזרים המזומנים, אפשר לחרוג מכלל זה. מי שקונה בתשלומים, צריך לעקוב אחרי החיובים ולוודא שהחיוב נכון. כאשר מצוין בפירוט כרטיס האשראי סכום הקנייה המלא ואיזה תשלום זה החודש מתוך סה"כ התשלומים. פריסה ליותר מדי תשלומים תגרום לכם לשלם הרבה סכומים "קטנים" שיצטברו לסכום גדול ומעיק. אם אתם כבר קונים בתשלומים, הקפידו שהם יהיו ללא ריבית.
לסיכום, טיפ אחרון לגבי דחיית תשלומים: אם אתם נוהגים לשלם בצ'קים, רצוי לתת את הצ'ק לתאריך בו נכנסת המשכורת. כדאי לרכז את כל הצ'קים שיורדים סמוך ליום המשכורת, וכך תדעו מה היתרה להמשך החודש.

בהצלחה!

ורד דקל וירצברגר,
052-2215624 | [email protected]