ילדים, חופשים ובזבוזים - איך מתמודדים?

אנו מחנכים את ילדינו בכל תחום בחיים, אבל איזה חינוך אנחנו נותנים להם בהקשר של כסף? הזמן היקר שלנו עם הילדים בחופשים הוא גם זמן יקר שבו ניתן ללמד אותם על אחריות, תכנון, ניהול נכון וחסכון. כל הורה מכיר את זה- תקופת החופשים במוסדות החינוך היא תקופה עם הוצאות רציניות: פעילויות, קייטנות, אוכל, בייביסיטר ועוד. איך תוכלו, למרות האתגרים לסיים את החופש בפלוס ואף להוציא ממנו ערך? 

כסף לא גדל על העצים. כדי לחבר בין מושג הכסף למציאות, צריך להתחיל להסביר לילד על כסף כבר בגיל צעיר. תנו להם לקחת חלק בפעילויות השוטפות שנוגעות לכספי המשפחה: כתיבת צ'ק, ביקור בכספומט, בבנק, בסופר, ערכו השוואת מחירי מוצרים באינטרנט וכו'. במקרים בהם הם מתעקשים על מוצר מסוים, הראו להם שקיימים גם מוצרים אחרים זולים יותר שעושים את אותה עבודה.

גדול מידי לקייטנה, צעיר מכדי לעבוד – מה עושים?
ילדים בגיל 10 ומעלה לרוב מעדיפים לוותר על השתתפות בקייטנה וכך נוצר מצב שהם לא עושים כלום ודי משתעממים בבית. למרות זאת, חשוב לתת להם תחושה שהם מועילים במסגרת עבודות הבית: שטיפת כלים, תלייה וקיפול כביסה, שטיפת המכונית ועוד. ניתן להציע דמי כיס סבירים עבור חלק מהפעילויות. מגיל 12-13 חשוב לעודד את הילד להרוויח כסף מעבודות חוץ יזומות כמו בייביסיטר למשל.

ניהול תקציב לחופש
במקום רק לבזבז כסף בחופש, ניתן גם ללמד את הילדים על ערך הכסף באמצעות מתן דמי כיס שבועיים, שבאמצעותם הם ירכשו את הפעילויות שלהם. ייעצו להם, עזרו להם לנהל אותו נכון כדי שיחושו שהם מצליחים לעמוד בתקציב וירגישו מסופקים. וגם אם לא, לא נורא. עם הזמן הם ילמדו איך לשלוט בו בעצמם. אירועים גדולים כמו חגיגת יום ההולדת או יציאה לחופשה יכולים להיות שיעור גדול - להכין יחד תקציב, מעקב אחר הוצאות, קבלת החלטות ועוד.

איך לא חורגים מהתקציב?
שתפו את הילדים בתכניות לחופש, שתכלול תכנון ריאלי וחלוקה הגיונית של העוגה. תענו ביחד על שאלות כמו כמה פעמים נאכל בחוץ, כמה נוציא על פעילויות כגון: טיולים, אטרקציות, סרטים, ים בריכה ועוד. לסיכום, חשוב ללמד את הילדים לשקול את החלטותיהם הפיננסיות. זהו נכס לכל המשפחה לטווח הארוך.
בהצלחה!
ורד דקל וירצברגר,
052-2215624 | [email protected]